Skip to content

خدمات پرستاری در منزل

ارائه کنندگان خدمات پرستاری مرکز بالینی سها، همگی دارای حداقل مدرک لیسانس بوده و تحصیلات آکادمیک مربوطه را گذرانده و با تکیه بر دانش و تجربه قوی خود بهترین و ایمن-ترین خدمات را ارائه می‌دهند.

انواع تزر یقات

در نسخه های پزشکی روش­های مختلف درمانی مشاهده می­گردد. این روش­ها شامل؛ مصرف قرص، کپسول و شربت (به صورت خوراکی)، پماد و کرم (به صورت موضعی) و بعضی داروها (از طریق تزریق) است.

تزریق به روشی گفته می شود که طی آن ناحیه کوچکی از پوست با سرنگ و سوزن سوراخ می­شود تا ماده­ای برای اهداف پیشگیری و یا درمانی وارد بدن شود. سالانه بیش از 2 میلیارد تزریق در جهان انجام می­شود.

انواع تزریقات شامل موارد زیر است:

1) تزریق عضلانی

 بهترین و ایمن­ترین روش تزریق دارو به بیمار روش عضلانی است که دارو مستقیماً وارد عضله گردیده و به جریان خون دسترسی پیدا می­کند و به سرعت کار بهبود و درمان آغاز می شود.

2) تزریق داخل پوستی

در این روش دارو به لایه بالای پوست تزریق می­شود. سرنگ مصرفی برای این تزریق بسیار ریز بوده و مایع دارو درست به سطح زیر پوست وارد می­شود. این تزریق برای تست­های آلرژی و تست پوستی بیماری سل و بیشتر در ناحیه بازو یا کمر انجام می­شود.

3) تزریق زیرجلدی

در این نوع تزریق، سوزن از دو لایه اولیه پوست که درم و اپیدرم است، عبور می­کند. این تزریق در مواردی استفاده می­شود که لازم است دارو به آهستگی جذب شود. این تزریق درپشت بازو، شکم یا ران انجام می­شود.

گفتنی است که در تزریق ها، اندازه سوزن متفاوت است. هرچه عمق تزریق بیشتر باشد، طول سوزن نیز بیشتر است. تزریق داخل پوستی، کوتاه­ترین سوزن و عضلانی، بلندترین سوزن را دارد.

4) تزریق وریدی:

در تزریق وریدی، دارو مستقیماً وارد خون می­شود و سریعاً اثر درمانی خود را آغاز می­کند. این روش، شایع­ترین روش درمان در بیماران بستری می­باشد. همچنین از این روش، برای تغذیه افرادی که توانایی تغذیه از طریق دستگاه گوارش را ندارند، استفاده می­شود و بدین وسیله قسمت اعظم نیازهای غذایی بدن را تامین می­کند.

عوارض جانبی

درد: با توجه به اینکه در هنگام تزریق پوست سوراخ می‌شود، ایجاد درد غیر قابل اجتناب است. هرچند مهارت فرد انجام دهنده تزریق در این میان بسیار مهم است.

عفونت: استفاده از سرنگ آلوده و یا عدم انجام صحیح ضدعفونی محل تزریق، می‌تواند میکرو ارگانیسم‌های بیماری‌زا را وارد بدن نماید. اگر محل تزریق وریدی به صورت مناسب تمیز نشود، می‌تواند باعث عفونت خون (سپسیس) گردیده که بسیار خطرناک بوده وسریعاً باید مداخلات درمانی صورت گیرد.

سایر عوارض: ممکن است تزریق عضلانی و وریدی، باعث خونریزی داخل بافت و هماتوم، آسیب به عصب و فلج عضله، انقباض عضله و فیبروز و فلبیت گردد و قطعاً انجام این نوع تزریقات توسط کارشناسی که به آناتومی بدن آشنا باشد، می‌تواند این عوارض را به حداقل برساند.

تکنیک: استفاده از یک سرنگ جدید، استریل و مناسب برای انجام ایمن تزریق مهم است. توصیه می¬شود برای انجام یک تزریق آسپتیک مناسب، پرستار از دستکش، روپوش و ماسک استفاده کند. پرستار باید اصول استریلیته و جلوگیری از لمس سطوح غیراستریل با موارد استریل را رعایت کند.


مرکز خدمات و مراقبت های باليني در منزل سها با رویکرد تخصصی به شما کمک می‌کند تا بهترین گزینه‌ها را برای پرستاری کودک خود داشته باشید

 

دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی وپروانه بهره‌برداری، به شماره ۲۱۱۷۲۷-۳
قابلیت سرویس دهی به کلیه مناطق تهران

مزیت‌های مرکز خدمات بالینی در منزل سها

مدیریت تخصصی

نظارت شبانه روزی مسئول فنی

نظارت مستقیم وزارت بهداشت

رویکرد علمی در پرستاری کودک

پرسنل مجرب

قیمت مناسب خدمات

پاسخگویی شبانه روزی

پشتیبانی آنی پزشکی و پرستاری

مشاوره تلفنی آنی با متخصص کودکان

‫0/5 (0 امتیاز )

اقدامات پرستاری

مرحله 1 از 8