Skip to content

همه چیز درباره متخصص عفونی در منزل

متخصص عفونی در منزل

(اطلاعات کامل درباره اعزام پزشک به منزل مرکز سها)

متخصص عفونی باید بتواند بیماری هایی با منشأ میکروارگانیسم (باکتری، ویروس، انگل، قارچ و …) را تشخیص داده و به درمان آن بپردازد. البته عفونت ممکن است در مغز باشد یا در اعضای بیرونی مانند انگشتان دست یا پا.

به علت گستردگی این نوع عفونت ها و ایجاد مشکلات قابل رؤیت یا پنهانی، گستره این نوع بیماری ها و شدت و علائم آن بسیار متفاوت است و پزشکان متخصص سال های زیادی را صرف علم آموزی در این زمینه نموده اند.

 

وظایف متخصص عفونی در منزل

شرح حال و معاینه و تشخیص اولیه بیماری: متخصص عفونی با در نظر گرفتن عفونت احتمالی و توجه به شدت و ماهیت بیماری و عفونت، بیمار را معاینه کرده و با درنظر گرفتن شرح حال و مشکلات بالینی گذشته و آلرژی و داروهای مصرفی قبل بیمار و اندازه گیری تنفس و فشار خون و دما و گاهی معاینه شکم و یا دستگاه تناسلی و یا معاینه متناسب با موارد خاص، اقدام به تشخیص اولیه بیمار می کند.

تشخیص ثانویه بیماری عفونی: بر اساس تشخیص اولیه، بنا بر ضرورت، پزشک عفونی آزمایش خون، عکسبرداری، سی تی اسکن، تست های میکروسکوپی (مدفوع، نمونه برداری از بافت، مایع مغزی نخاعی و…) خاص آن بیماری را تجویز می کند.

درمان بیماری عفونی: نوع درمان و مدت زمان آن نیز با درنظر گرفتن ماهیت بیماری عفونی و بار میکروارگانیسم وارد شده به بدن، سرعت رشد عفونت، عفونت های چند میکروبی، شدت علائم، مقاومت باکتری ها به درمان و توانایی سیستم ایمنی فرد متفاوت است. همچنین امروز میتوان با استفاده از  پرستار در منزل درمان را راحت تر و در منزل شخصی طی کرد.

مراقبت پس از درمان: گاهی پیش آمده که بعد از عمل جراحی، بدن بیمار دچار عفونت می شود. این عفونت در بیمارانی که از پروتزها استفاده می کنند، بیشتر مشاهده شده است. در چنین مواردی نیز باید زیر نظر متخصص عفونی درمان صورت گیرد.

 

ویزیت متخصص عفونی برای چه کسانی است؟

زنان: بعضی از بیماری های عفونی مخصوص زنان و دستگاه تناسلی آن هاست و این بیماران گاهی تقاضای دکتر متخصص عفونی خانم در منزل را دارند. در برخی از مراکز این متخصصان زن آماده خدمات دهی به بیماران خانم در منزل هستند.

مردان: همانگونه که بانوان دوست دارند توسط متخصص عفونی زن درمان شوند، عمده مردان هم در درمان برخی بیماری های خاص مردان ترجیح می دهند توسط متخصص عفونی آقا معالجه شوند.

کودکان: کودکان نیز به بیماری های حاد یا مزمن عفونی دچار می شوند که اگر این علائم جدی گرفته نشوند در آینده و بزرگسالی آن ها مشکلات عدیده و گاهی غیرقابل درمان به وجود می آید. از پزشک عفونی متخصص میتوان برای درمان کودکان در منزل بهره برد. همچنین برای سایر خدمات مربوط به کودکان صفحه پرستار کودکان در منزل را ببینید.

 

 

موارد لزوم مراجعه به متخصص عفونی

هر یک از عوامل زیر می تواند لزوم مراجعه به متخصص عفونی را ایجاد می کند:

حمله حیوانات: در صورت گاز گرفته شدن انسان توسط حیوان، باید سریعا با متخصص امراض عفونی تماس حاصل کنید.

مشکل تنفسی: اگر به صورت مزمن در تنفس خود مشکل دارید و با مراجعه به دکتر عمومی نیز معالجه نشده اید به احتمال بیماری عفونی ناشی از میکروارگانیسم ها نیز بیندیشید.

سرفه بیش از یک هفته: با وجود سرفه های مزمن و بیشتر از یک هفته، احتمال وجود و پیشروی بیماری های عفونی را جدی بگیرید

سردرد شدید با تب: تب معمولا نشانه های اولیه وجود عفونت در بدن است. حال اگر سردرد نیز به آن اضافه شود، خطرناک می شود و باید هرچه زودتر از خدمات ویزیت پزشک عفونی در منزل استفاده کنید.

وجود تورم: در صورت مشاهده تورم آن را با متخصص عفونی در منزل درمیان بگذارید.

تب بی علت یا طولانی مدت: تب مزمن و یا بی علت نیز می تواند از علائم داشتن امراض عفونی باشد.

مشکلات بینایی آنی: مشکلات آنی در بینایی نیز می تواند ناشی از وجود میکروارگانیسم ها در بدن باشد.

 

علل بیماری های عفونی

شناخت علل بیماری های عفونی در جلوگیری از بازگشت مجدد بیماری در افراد موثر است. مادامی که شما منبع عفونت را از بین نبرید احتمال ابتلای دوباره شما وجود دارد. اکنون به بررسی دلایل ایجاد بیماری های عفونی می پردازیم که عبارتند از:

عدم تعادل زیستی: بدن انسان دارای به صورت طبیعی دارای میکروارگانیسم هایی است که با هم در تعادل هستند. در صورت از بین رفتن این تعادل چه از نظر رعایت بیش از حد بهداشت و چه از نظر رعایت نکردن بهداشت، فرصت رشد و گسترش عفونت در بدن فرد ایجاد خواهد شد.

انتقال از سایرین: گاهی عوامل ایجاد عفونت (انگل ، قارچ، ویروس و.. ) توسط حشرات، آلودگی محیط، موادغذایی و یا انسان ها وارد بدن شده و علائم بیماری را ایجاد می کند. مانند تبخال تناسلی، هپاتیت و….

سیستم ایمنی ضعیف: برخی از عفونت ها، در اثر سیستم ایمنی ضعیف ایجاد می شوند که می توان برای نمونه به تبخال اشاره کرد.

 

علائم عمومی بیماری های عفونی

هر بیماری عفونی علائم خاص خود را دارد با این حال علائم و نشانه های زیر در تمام بیماری های عفونی مشترک است:

 • خستگی
 • تب
 • اسهال
 • دردهای عضلانی
 • سرفه

 

 

انواع بیماری های عفونی

هپاتیت: در صورتی که پزشک عمومی در طی غربالگری، متوجه میزان بالای آنزیم های کبدی شود و آزمایش هپاتیت مثبت باشد، بیمار باید به متخصص عفونی مراجعه کند و ویروس پس از گذشت 2 ماه از شروع درمان از بین خواهد رفت.

سل: سل یک بیماری عفونی مهلک برای گروهای حساس مانند کودکان، سالمندان و افراد دارای نقص ایمنی است. ویزیت متخصص عفونی در منزل می تواند روی منشا عفونت تمرکز کند و هرچه زودتر سلامتی را به بیمار بازگرداند.

ایدز: ایدز نیز یک بیماری عفونی است که سیستم ایمنی بدن به علت بیماری یا تداوم آن از بین رفته است و در صورت دیر متوجه شدن، عفونت وارد مرحله ثانویه شده و احتمال مرگ بالا می رود. با خدمات ویزیت متخصص عفونی در منزل می توان عفونت اولیه را کنترل کرد.

 

عوارض مراجعه دیر هنگام به پزشک عفونی

مرگ: اکثر بیماری های عفونی عوارض جدی ندارند. اما برخی از عفونت ها مانند ایدز، سل و.. موجب مرگ می شوند. می توان با مراجعه به بیمارستان یا انتخاب ویزیت دکتر عفونی در خانه از رسیدن به این مرحله پیشگیری کرد. اما اگر متاسفانه بیمار فوت کرد، میتوان با گرفتن گواهی فوت در منزل از دردسر گرفتن این گواهی کاست.

سرطان: گاهی اقزایش مدت زمان عفونت در بدن، احتمال ابتلا به سرطان را بالا می برد. به عنوان مثال سرطان کبد در صورت بیماری های عفونی هپاتیت B و C، و یا سرطان معده در صورت ابتلای طولانی مدت به بیماری عفونی هلیکوباکتری.

 

 

راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی

شست شوی دست ها: با شستشوی دست ها بعد از خروج از توالت و یا قبل از خوردن غذا، و نبردن دست های آلوده به سمت بینی و دهان و چشم، از ورود میکرواورگانیسم ها به بدن جلوگیری کرده و در نتیجه از ابتلا به بیماری های عفونی نیز دور می مانید.

واکسیناسیون: با واکسیناسیون خود و خانواده در زمان تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی، از احتمال ابتلا به بیماری های عفونی مثل سرخک و آبله مرغان جلوگیری کنید.

طبخ صحیح مواد غذایی: دقت داشته باشید هنگام طبخ مواد غذایی کانتر و ظروف مورد استفاده کاملا تمیز بوده و دمای پخت مواد کاملا مناسب باشند. برخی بیماری ها از طریق گوشت نیم پز، منتقل می شوند. همچنین باقیمانده غذاها را بلافاصله به یخچال منتقل کنید.

رابطه جنسی: رابطه جنسی ایمن برقرار کنید. در صورتی که شما یا شریک جنسی تان سابقه عفونت های مقاربتی یا رفتارهای پرخطر دارید، همیشه از کاندوم استفاده کنید.

بهداشت شخصی: از استفاده مشترک وسایل شخصی مانند مسواک، شانه، تیغ، لیوان نوشیدنی، ظروف غذا که باعث انتشار عوامل بیمازی زا می گردد خودداری کنید

ماندن در خانه: هر فرد موظف است با تشخیص علائمی از قبیل تب، اسهال یا تهوع در خانه بماند و سریع با پزشک متخصص عفونی در منزل تماس بگیرد. زیرا خروج از منزل در شرایط بیماری عفونی می تواند احتمال ابتلای دیگران از فرد را بالا ببرد.

سفر آگاهانه: درباره بیماری های موجود در سایر کشورها مطالعه کنید. قبل از سفر، خود را برای واکسیناسیون بیماری هایی مانند تب زرد، تب حصبه و.. آماده کنید.

استفاده از کیسه زباله های مخصوص: زباله را در کیسه های مخصوص ریخته و سریعا به سطل زباله بیرون از منزل منتقل کنید و از نگهداری زباله در سطل های درباز در فضای منزل جدا خودداری کنید.

شستن مواد و سبزیجات: از قراردادن مواد غذایی، میوه و سبزیجات شسته و ضدعفونی نشده در محیط یخچال پرهیز کنید.

استفاده از پلاستیک های مجزا: هنگام خرید مواد و اقلام مایحتاج منزل دقت کنید هر کدام را جداگانه در پلاستیک قرار دهید و از قراردادن موادی مثل نان که نه شسته می شود و نه پخته در کنار اقلام آلوده که باید قبل از استفاده شسته و ضدعفونی شوند بپرهیزید.

 

مزایای ویزیت دکتر عفونی در منزل

 • عدم مواجه با ترافیک های سنگین
 • دوری از آلودگی صوتی و هوا
 • بالا رفتن تمرکز پزشک در منزل
 • جلوگیری از گشتن برای جای پارک جلوی مطب یا آزمایشگاه
 • داشتن متخصص و مراقبت های ویژه شبانه روزی
 • صرفه جویی در زمان
 • دور ماندن از عفونت های بیمارستانی

 

قیمت متخصص عفونی در منزل

قیمت ویزیت متخصص عفونی در منزل را نمی توان یک نرخ ثابت درنظر گرفت. نرخ اولیه آن برحسب ابلاغیه ای که توسط وزارت بهداشت منتشر شده و کاملا مشخص و شفاف و به روز است، محاسبه می شود. این تعرفه فقط ویزیت پزشک را مشخص کرده است و با افزایش زمان حضور دکتر در منزل، و یا تزریق و سرم تراپی در منزل، تغییر می کند. برای مشاهده بروز قیمت به صفحه تعرفه ها یا صفحه ویزیت پزشک در منزل مراجعه کنید.

 

‫5/5 ‫(1 نظر)

بهترین قیمت نیروهای متخصص

حضور در منزل شما در کمتر از

1 ساعت

مرکز درمانی در منزل